Головна » Статті » Медичний кабінет » Бесіда на тему

Корекція зору

Корекція зору

Існує думка, що очі - дзеркало душі. Чисті, блискучі, яскраві очі дітей - ознака хорошого здоров'я. А здоров'я необхідно берегти, а очі тим більше, тому що до 80% інформації з навколишнього світу ми отримуємо через органи зору. Особливе значення це має в дитячому віці. Хороший зір - безцінний дар, який треба берегти незалежно від віку.

З розвитком науково-технічного прогресу в нашому побуті з'являються нові різноманітні прилади і механізми що збільшують навантаження на зір. Останнім часом кількість звернень до офтальмологів росте, тому ми просимо Вас звернути увагу на своє здоров'я і здоров'я дітей уже сьогодні.

Профілактика

Профілактичний контроль зору рекомендується проводити з раннього віку і особливо для дітей шкільного періоду життя. Зараз розроблені різні методики по профілактики і лікуванню зору, Ви можете  самостійно виконувати їх вдома і в школі на перервах між уроками.

Окрім цього, пропонуємо Вам дотримуватись п'яти золотих правил профілактики.

1. Частіше давайте очам відпочинок. Якщо у дитини хороший зір, вона повинна робити перерву в зайняттях через кожні 40 хвилин. Якщо вже виникла короткозорість - через кожні 30. Ці 10-15 хвилин відпочинку - це не сидіння перед телевізором, відпочинок - це коли ти бігаєш, стрибаєш, дивишся у вікно, робиш гімнастику для очей.

Для гімнастики треба зробити на рівні очей фломастером мітку діаметром в 3 мм на шибці. Відійти від вікна на 30 см і дивитися 5 секунд на мітку, 5 секунд удалину на вигляд за вікном. І так 3-5 хвилин.

Кому прописані окуляри, той робить цю гімнастику в окулярах.

А це тренування для очного м'яза. Намалюйте на великому аркуші паперу круг діаметром 50 см і розкреслите його на чотири рівні частини, кінець кожної лінії завершити стрілкою. Повісьте круг на стіну. Відійдіть на зручну відстань. Ведіть поглядом від центральної точки спочатку вліво, потім вправо по горизонталі, верх до кінця, вниз, від нижньої точки кругові рухи управо до кінця, вліво до кінця, вісімку в один бік, в іншу (у напрямі стрілок). Це один рух. У перший день виконайте цей рух 2 рази. Щодня додавайте по одному руху. Доведіть гімнастику до 6-8 рухів підряд. Вертіти головою під час гімнастики не можна. Місяць робіть, два тижні перерва, і так усе життя.

Як це не сумно для школяра, але дивитися телевізор він може тільки у вихідні дні, коли у нього немає уроків. П'ять годин напружувати очі в школі (уроки фізкультури і співу ми не рахуємо), та два-три години будинку - це навантаження, яке не може витримати зростаюче око. А короткозорість особливо швидко розвивається від 7 до 9 років і від 12 до 14 років - в перехідному віці.

За комп'ютером школяр може проводити не більше 15-20 хвилин в день. Якщо роботу за цей час не виконати, її потрібно розбити на частини, і через кожні 15 хвилин робити для очей перерву.

2. Книжку або зошит тримаєте на відстані 40 см від очей. При такій відстані менше всього деформується очне яблуко. Заміряйте цю відстань, покажіть своєму чаду як він повинен сидіти.

3. Загартовуйте дитину, щоб він якомога менше хворів. Нехай займається спортом - бігає, плаває, грає в теніс та ін. Усі види спорту, де немає травм голови, для очей хороші. А травми голови можуть погіршити вже існуючу короткозорість.

4. Годуйте корисними для очей продуктами. Сиром, кефіром, відвареною рибою, яловичиною і яловичою мовою, індичкою, кролятиною, морквиною і капустою. Давайте йому чорницю, брусницю, журавлину. І обов'язково зелень - петрушку, кріп.

Для очей корисні полівітаміни з мікроелементами, препарати кальцію - кальцій з вітаміном D, з фосфором.

 Харчування має бути збалансованим. Потрібно їсти всі сезонні ягоди і фрукти. «Штучні» вітаміни краще вживати лише взимку та ранньою весною, коли фрукти вже не мають потрібної кількості вітамінів.

Профілактичні огляди

З найменшого віку регулярні візити до офтальмолога не менш важливі, ніж регулярні щеплення і відвідування педіатра. Перший огляд зору дитини проводиться ще в пологовому будинку, його мета - виявлення природжених захворювань(катаракта, пухлина сітківки (ретинобластома), глаукома, запальні захворювання). Обов'язковий огляд дітей що народилися раніше терміну, з метою виключення ретинопатії недоношених і атрофії зорового нерва.

Перші роки життя дитини - пора інтенсивного розвитку зору, тому офтальмолога слід відвідати кожні пів року. Дитячий окуліст радить батькам регулярно перевіряти зір у школяриків, щоби вчасно діагностувати відхилення. Бажано перевіряти зір після кожної шкільної чверті. Робити це можна і вдома у формі гри, придбавши спеціальну таблицю для тестування. І не панікувати, коли зафіксували погіршення зору, а звернутися до лікаря.

Лікування

Якщо зір все ж не вдалося зберегти, пропонуємо Вам ознайомитися з основними захворюваннями і ходом їх течії.

1. Амбліопія - означає зниження гостроти зору, що виникає при порушенні нормального розвитку зорової системи. При своєчасному виявленні цієї патології, дефект має оборотний характер. Проте встановлення діагнозу в пізніші терміни знижує ефективність лікувальних заходів. Амбліопія частіше буває одностороння, але при певних обставинах може бути і двостороння. Залежно від причин амбліопії залежить лікування.

Наприклад, якщо амбліопія, виникає на тлі косоокості потрібні декілька років наполегливої праці, тоді як амбліопія, що виникає на тлі природженої катаракти виліковна впродовж декількох місяців.

Порушення рефракції

Рефракція ока залежить від стану чотирьох структур і їх взаємодії :

1. оптична сила рогівки;

2. глибина передньої камери;

3. оптична сила кришталика (його товщина і кривизна);

4. довгий передній-задній осі ока.

Зміни одного або декількох параметрів обумовлюють порушення рефракції.

У тей час для дітей молодшого віку гіперметропія (тобто далекозорість) слабкої міри є нормою. Висока міра гіперметропії, міопія (короткозорість), астигматизм ведуть не лише до порушення зору, але провокують появу косоокості і амбліопії.

Точне визначення рефракції у дітей можливе тільки в умовах висококваліфікованих медичних установ.

2. Міопія (короткозорість)

Міопія є найбільш поширеним порушенням рефракції, тобто передній- задня вісь ока більша, ніж має бути в цьому віці. Зображення предметів при короткозорості складається не на сітківку, що дало б хороший зір, а перед сітківкою і зображення виходить розпливчатим. Прогресуюча міопія виникає саме в дитячому віці. У окремих випадках у новонароджених спостерігається транзиторна (що приходить) міопія.

Добре відомо, що недоношені діти особливо схильні до розвитку міопії, в цій групі дітей частота виникнення міопії від 30 до 50%. Діти, ослаблені по загальному стану (часті ОРЗ, грип, пневмонії), тобто у кого понижений імунітет, так само схильні до розвитку міопії.

Найчастіше виникнення міопії залежить в основному від спадкових чинників і умов зовнішнього середовища. До групи ризику передусім входять діти короткозорих батьків, причому якщо міопія у обох батьків, то вірогідність короткозорості у дитини дуже велика. Певну роль в частоті появи міопії грає вік дитини. До одного року міопія зустрічається у 4-6 етей, в дошкільному віці не перевищує 2-3. А ось у міру дорослішання дитини частота виникнення міопії зростає.

У віці 11-13 років міопія спостерігається у 14% дітей, в 20-літньому віці і старше в 25% випадках. Ненормовані зорові навантаження, недотримання гігієни праці, у тому числі неправильна посадка за столом і надмірне користування комп'ютером призводить до розвитку короткозорості.

Першою ознакою короткозорості є погіршення зору вдалину. Спочатку зниження зору може бути тимчасовим, оборотним. Головне вчасно цей момент виявити і не дати йому перерости в короткозорість. Ось чому так важливо регулярно перевіряти зір у дітей.

Школярі з початком короткозорості нерідко скаржаться на швидке стомлення очей при зоровій роботі на близькій відстані і при читанні або листі наближають очі до тексту, при розгляді видалених предметів нерідко примружують очі.

На жаль, позбавитися від короткозорості до досягнення 18 років не можна, але основні зусилля мають бути спрямовані на корекцію міопії (окуляри, контактні лінзи) і на профілактику прогресу, який включає різні методи :

- призначення медикаментозних препаратів, зменшення спазму акомодації;

- зміцнення функціонального стану організму;

- вітамінотерапія;

- дуже важливим є виявлення і корекція порушень осанки.

3. Гіперметропія (далекозорість)

Гіперметропія є нормою, коли йдеться про дитину молодшого віку. Але у випадках, якщо до 10 років вона не проходить можуть з'явитися астенопічні скарги - головні болі і затуманення зору.

При гіперметропії очне яблуко (його передньо-задня вісь) "коротке", внаслідок чого зображення предметів розташовується позаду сітківки.

Нерідко при гіперметропії спостерігається косоокість, що сходиться.

Дітям молодшого віку із слабкою мірою далекозорості і відсутністю косоокості зазвичай корекцію не потрібно. При супутній косоокості, що сходиться, зазвичай призначають повну корекцію з метою зникнення косоокості або зменшення кута відхилення ока.

У дітей старшого віку при астенопічних скаргах рекомендується обов'язкова корекція окулярами або контактними лінзами, відеокомп'ютерна корекція зору. Невиявлення гіперметропії нерідко буває причиною зниження здатності до навчання у дітей дошкільного віку і до погіршення успішності в шкільні роки.

4. Астигматизм

Астигматизм слабкої міри часто зустрічається у здорових дітей, але в нормі міра астигматизму знижується впродовж першого року життя. До 8 літнього віку у більшості дітей міра рефракції астигматизму придбаває стабільність. При астигматизмі порушується сферичність рогівки, тобто в різних меридіанах різна заломлююча сила і зображення предмета при проходженні світлових променів через таку рогівку виходить не у вигляді точки, а у вигляді відрізку прямої, при цьому чітке бачення предмета спотворюється.

Астигматизм призводить до зниження зору, астенопическим скарг, а іноді і до повільного розвитку косоокості і синдрому "ледачого ока" - амбліопії. Лікування полягає в ранньому призначенні:

- очковій корекції (сфероцилиндрические окуляри);

- контактній корекції;

- хірургії (пацієнтів молодшого віку її проведення зазвичай не показане) рефракції;

- відеокомп'ютерній корекції зору.

Нерідко виникає поєднання патологій рефракцій - далекозорість, міопія і астигматизм.

Грайте з дітьми в бадмінтон!

Основною причиною спазмів внутрішніх м’язів ока є надмірне напруження без відповідного розвантаження. Тому дошкільнятку чи першачку потрібно максимально обмежити час перебування перед телевізором й комп’ютером. Також слід контролювати, щоби дитина робила перерви під час навчання (по чверть години кожні 45 хвилин) і рівно сиділа за столом. Для цього стіл та стілець мають відповідати росту дитини.

Дуже добре,  розслабляє м’язи ока гра у бадмінтон. Під час цієї гри очі «працюють», постійно змінюючи фокус. Крім того, під час гри у бадмінтон зміцнюються м’язи шиї і хребта. У дитини покращується постава, і як наслідок, вона не схиляється низько над столом під час навчання.

Категорія: Бесіда на тему | Додав: Zhaako (11.01.2017)
Переглядів: 429 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]