Уроки безпеки для учнів 2-4 класів

 

уроки безпеки from Жанна Коваль
 
Інтернет –бесіда «Дія нікотину на організм людини»

Ціль: Показати вплив паління на різні органи і виникнення захворювань органів організму людини.

Дослідженнями доведено, у чому шкода паління. У димі тютюну втримується більше 30 отруйних речовин: нікотин, вуглекислий газ, окис вуглецю, синильна кислота, аміак, смолисті речовини, органічні кислоти й інших.

1-2 пачки сигарет містять смертельну дозу нікотину. Курця рятує, що ця доза вводиться в організм не відразу, а частинами. Статистичні дані говорять: у порівнянні з некурящими люди, які палять в 13 разів частіше занедужують стенокардією, в 12 разів - інфарктом міокарда, в 10 разів - виразкою шлунка. Курці становлять 96 - 100% всіх хворих раком легенів. Кожний сьомий довгий час курящий хворіє облитерируючим ендартериітом - тяжкою недугою кровоносних судин.

Тютюнові вироби готуються з висушених листів тютюну, які містять білки, вуглеводи, мінеральні солі, клітковину, ферменти, жирні кислоти й інших. Серед них важливо відзначити дві групи речовин, небезпечних для людини, - нікотин і ізопреноїди.

По кількісному змісті в листах тютюну й по силі дії на різні органи й системи людини нікотин посідає перше місце. Він проникає в організм разом з тютюновим димом, у складі якого є, крім нікотину, речовини дратівної дії, у тому числі канцерогенні (бензпірен і дібензпірен, тобто сприятливому виникненню злоякісних пухлин, багато вуглекислого газу - 9.5% (в атмосферному повітрі - 0.046%) і окису вуглецю - 5% (в атмосферному повітрі її немає).

Нікотин ставиться до нервової отруї. В експериментах на тваринах і спостереженнях над людьми встановлено, що нікотин у малих дозах збуджує нервові клітки ,сприяє частішанню подиху й серцебиття, порушення ритму серцевих скорочень, нудоті й блювоті. У більших дозах гальмує, а потім паралізує діяльність кліток ЦНС у тому числі вегетативної. Розлад нервової системи проявляється зниженням працездатності, тремтінням рук, ослабленням пам'яті.

Нікотин впливає й на залози внутрішньої секреції, зокрема на наднирники, які при цьому виділяють у кров гормон - адреналін, що викликає спазм судин, підвищення артеріального тиску й частішання серцевих скорочень. Згубно впливаючи на полові залози, нікотин сприяє розвитку в чоловіків полової слабості - імпотенції!!! Тому її лікування починають з того, що хворому пропонують припинити паління.

Особливо шкідливе паління для дітей і підлітків. Ще не зміцнілі нервові й кровоносні системи болісно реагують на тютюн.

Крім нікотину, негативний вплив роблять і інші складові частини тютюнового диму. При надходженні в організм окису вуглецю розвивається кисневе голодування, за рахунок того, що вигарний газ легше з'єднується з гемоглобіном, чим кисень і доставляється із кров'ю до всіх тканин і органів людини.

В експерименті встановлене що в 70% мишей, які вдихали тютюновий дим, розвилися злоякісні пухлини легенів. Рак у курящих людей виникає в 20 разів частіше, ніж у некурящих. Ніж довше людина курить, тим більше в нього шансів умерти від цього важкого захворювання. Статистичні дослідження показали, що в курящих людей часто зустрічаються ракові опухали й інших органів - стравоходу, шлунка, гортані, нирок. У курящих не рідко виникає рак нижньої губи в наслідку канцерогенної дії екстракту, що накопичується в мундштуці трубки.

Дуже часте паління веде до розвитку хронічного бронхіту, що супроводжується постійним кашлем і неприємним запахом з рота. У результаті хронічного запалення бронхи розширюються, утворяться бронхоектази з важкими наслідками - пневмосклерозом, емфіземою легенів, з так називаним легеневим серцем, що веде до недостатності кровообігу. Це й визначає зовнішній вигляд запеклого курця: хрипкий голос, одутла особа, задишка.

Велика роль паління й у виникненні туберкульозу. Так, 95 з 100 чоловік, що страждають їм, до моменту початку захворювання палили.

Часто курящі випробовують болі в серце. Це зв'язано зі спазмом коронарних посудин, що харчують м'яз серця з розвитком стенокардії (коронарна недостатність серця). Інфаркт міокарда в курящих зустрічається в 3 рази частіше, ніж у некурящих.

Паління може бути й головною причиною стійкого спазму судин нижніх кінцівок, що сприяє розвитку облитерируючого ендартериіта, що вражає переважно чоловіків. Це захворювання веде до порушення харчування, гангрені й у підсумку до ампутації нижньої кінцівки.

Від речовин, що втримуються в тютюновому димі, страждає так само травний тракт, у першу чергу зуби й слизувата оболонка рота. Нікотин збільшує виділення шлункового соку, що викликає ниючі болі під ложечкою, нудоту й блювоту.

Ці ознаки можуть бути проявом і гастриту, виразкової хвороби шлунка, які в курящих виникають набагато частіше, ніж у некурящих. Так, наприклад, серед чоловіків, захворювання виразковою хворобою шлунка, 96 - 97% палили.

Паління може викликати нікотинову амбліопію. У хворого страждаючою цією недугою, наступає часткова або повна сліпота. Це дуже грізне захворювання, при якому навіть енергійне лікування не завжди буває успішним.

Курящі наражають на небезпеку не тільки себе, але й оточуючих людей. У медицині з'явився навіть термін “Пасивне паління”. В організмі некурящих людей після перебування в напаленому й не провітреному приміщенні визначається значна концентрація нікотину.

 

Інтернет-урок кулінарії «Корисні продукти»

1. Картопля, квасоля. Крохмаль, клітковина, пектини і вітамін С — в картоплі багато цінних речовин. Найкраще запікай її в духовці або вари «в мундирі». Подавай з невеликою кількістю гострого томатного соусу і овочевим салатом. Не менш корисна і квасоля. У її складі: білки, вуглеводи, клітковина, амінокислоти і глюкокініни, що сприятливо впливають на обмін цукру в крові.

2. Цитрусові, яблука, банани. Велика кількість аскорбінової кислоти — безсумнівна перевага цитрусових, особливо в зимовий період, коли великий ризик простудних захворювань. Яблука гарні тим, що ростуть у нашій кліматичній зоні і, на думку лікарів, більш корисні для українців, ніж екзотичні фрукти. До того ж містять майже всі необхідні організму вітаміни і поживні речовини. Солодкі й улюблені всіма банани — одні з лідерів за кількістю калію. Цей мікроелемент регулює кислотно-лужний обмін і нормалізує тиск.

3. Пшенична, пшоняна, рисова, гречана, вівсяна каші — прекрасне джерело енергії, адже багаті білками і вуглеводами. У достатній кількості зернові культури містять вітаміни і мінерали. Наприклад, у рисі є вітаміни групи В, залізо, калій, фосфор, цинк, йод. А цей комплекс позитивно впливає на нервову систему. Вівсянка контролює засвоєння жиру організмом і сприяє виведенню шлаків. Їж її вранці натщесерце.

4. Хліб, макаронні вироби. Не варто відмовлятися від хліба і макаронів, навіть якщо ти на суворій дієті. Основа цих продуктів — пшениця, насичена вітамінами групи В, вітаміном Е, мікро-і макроелементами.

5. Горіхи. Чого тільки немає в горіхах! Білки, жири, вітаміни, мінеральні та дубильні речовини, ефірні масла роблять горіхи цінним продуктом. Вони покращують пам'ять і концентрацію уваги, надають тонізуючу та підбадьорливу дію, підвищують тонус організму.